Blog

Uyumadan Önce Bunları Sakın Yapmayın

Uyumadan Önce Bunları Sakın Yapmayın

Uykuya hızlı dalmak, herkes için kolay olmayabilir. Hatta saatlerce yatakta dönmenize rağmen bir türlü uykuya dalamıyor olabilirsiniz. Uykuya daha kolay dalabilmek için yapılacak birçok şey var. Peki neyi yapmamalısınız

Uykuya dalmanızı engelleyen birçok faktör var. Belki bazı alışkanlıklarınız uykuya hızlıca dalmanıza engel oluyordur. Gelin, uyumadan önce yapmamanız gerekenleri konuşalım.

Oda sıcaklığını arttırmak

Uyanıkken vücut sıcaklığımız uyurken kine göre çok daha yüksektir. Yani uyku esnasında vücudumuz daha soğuk bir hale geçer. Bu yüzden de soğuk bir odada uyumak uykuya hazırlayıcı etkenlerden biridir. Bunun tam tersi sıcak bir oda ise uykuya dalmaya en büyük engellerden biridir. 

Kafein tüketmek

Kafein, birçok faydası olan bir organik bileşiktir. Kafein uykuyu açmak için harika bir araç olduğundan uyku saatine yakın bir vakitte tüketimi hiç mantıklı değildir. 

Birçoğumuz kahvede kafein olduğunu biliyoruz. Peki sadece kahvede mi kafein vardır? 

Hayır; çay, kakao ve çikolata, enerji içecekleri, kola ve diğer gazlı içeceklerde de kafein bulunur. Bu yüzden, yatmadan önce bu besinlerin tüketiminden kaçınmalısınız.

Baharatlı ve Yağlı Yiyecekler Yemek

Yatma saatine yakın tüketilen bütün besinler sizi uyku sırasında rahatsız edebilir. Hatta direkt olarak uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.  Aslında gece atıştırmalıkları sağlığınızı birçok yönden olumsuz etkiler. Yine de özellikle yatmadan önce yediğiniz baharatlı ve aşırı yağlı besinler uykunuzu cehenneme çevirebilir.

Ayrıca aşırı baharatlı ve yağlı besinlerin tüketimi asit reflüsü gibi birçok rahatsızlığa da sebep olabilir. Bu yüzden vücudunuzun yediğiniz yemeği sindirmesi için vakte ihtiyacı vardır. Sindirim işlemini uykuya bırakmak hiç sağlıklı bir fikir olmadığından yatmadan önce en az 3 saat öncesinde son öğünü tüketmeniz önerilir. 

Böylece sindirimi tamamlamış bir mide ile çok daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Unutmayın vücut uyku esnasında bazal haldedir, yani bütün organların minimum enerji harcar. Doğal olan budur ve uyurken midenizi sindirime zorlamak birçok açıdan sağlığınızı olumsuz etkiler.

Uyumadan önce süt gibi uykuya teşvik eden besinleri tercih edebilirsiniz. Böylece düşen kan şekerinizi dengelersiniz ve vücudunuzu uyku hormonlarının salgılanmasına teşvik edersiniz.

Bol Sıvı Tüketmek

Bol sıvı tüketmek elbette harika bir şeydir ve genelde uzmanların bunu sık sık söylediğini duyarsınız. Peki uyumadan önce de bu durum böyle midir?

Aslında hayır, uyumadan önce bol sıvı tüketmek doğal olarak uykunuzun bölünmesine sebep olacaktır. Hatta uykuya zor dalan biriyseniz bu durum çile çekmek gibidir. Bu yüzen gün içinde yeterli sıvı aldığınıza emin olun ve yatmadan önce sıvı tüketiminden kaçının.

Mavi Işığa Maruz Kalmak

Dijital ekranlar mavi ışık yayar. Mavi ışık ise uyku hormonumuz olan melatonin hormonunun salgısını yavaşlatır ve hatta engeller. Özellikle telefonlarla vakit geçirmek birçoğumuzun alışkanlığı olduğundan uykusuzluk sorunu da yaygınlaşmıştır. Bunun asıl sebebi birçok kişinin yatmadan önce telefonunda vakit geçirmeyi sevmesidir. 

Bizim önerimiz teknolojik eşyalardan yatmadan önce uzak durmaktır. Bizce bu, uykuya giden en kestirme yoldur. Yine de bu alışkanlığından vaz geçemeyenler cihazlardaki ‘uyku modunu’ kullanabilir.