Blog

Sağlıklı Uyku İçin 10 Hijyen Alışkanlıkları

Uyku hijyeni en az fiziksel hijyen kadar önemlidir. İsmi ‘hijyen’ olsa da aslında uyumak için gerekli olan sağlıklı uyku alışkanlıklarımızın tamamını ifade eder.

İyi uyku hem zihinsel hem fiziksel sağlığımız için son derece önemlidir. Yediklerimiz, içtiklerimiz, programımız, akşam veya sabah rutinimiz gibi pek çok aktivite uyku kalitemiz üzerinde etkilidir.

Bu yüzden yazımızda sağlıklı uyku için 10 uyku hijyenini listeledik. Gelin, sağlığımız için son derece önemli olan uyku hijyenine göz atalım.

Uyku Saatlerini Düzenlemek

Her gün aynı saatte yatıp her gün aynı saatte kalkmak beyninizi ve vücudunuzu belli bir rutine alıştırır. Böylece daha kolay uyuyup daha kolay uyanabilirsiniz.

Uyku Geldiği Zaman Yatağa Gitmek

Uykusuzken yatağa gitmek anlamsız bir çaba olabilir. Muhtemelen uyuyamazsınız ve yatakta dönüp durursunuz. Bu yüzden uykunuz gelene kadar yatağa girmeyin. Uykunuzu getirmek istiyorsanız da yatağın dışında, kitap okumak gibi dinlendirici etkinlikler yapmayı deneyebilirsiniz.

Rahatlatıcı Bir Yatak Odası

Gürültü, ışık ve dağınıklık; uykuyu engelleyen faktörlerdir. Rahat bir uyku için bu üçlüyle savaşmamalı ve ortadan kaldırmalısınız.

Uyumadan önce odanızı toplamak, ışık gelen noktaları kapatmak ve sesi engellemek uyumak için aradığınız ortamı size verecektir.

Uyku Öncesi Rutini Belirlemek

Uyumadan önce belli bir rutine sahip olarak uyuma saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Sıcak bir duş, kitap okumak veya cilt bakımı… İstediğiniz rutini belirleyin ve her gece yatmadan uygulayın.

Egzersiz Yapmak

Gün içinde yaptığınız egzersiz akşamları daha yorgun hissetmenize ve daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Yine de uyumadan önce egzersiz yapmamaya özen gösterin çünkü bu tam tersi bir etki yaratacaktır.

Kısa Süren Şekerlemeler Yapmak

Kısa süren şekerlemeler çoğu zaman faydalı olsa da uzun süreli şekerlemeler uyku kalitenizi olumsuz etkiler. Gün içinde saatlerce uyumak doğal olarak gece uykuya dalmanızı zorlaştırır.

Alkol, Kafein ve Nikotin Tüketimini Azaltmak

Özellikle kafein uyanıklığı desteklediğinden uyumadan en az 6 saat önce tüketilmesi önerilir. Ayrıca alkol uyku getirici bir madde gibi dursa da aslında uyku kalitenizi büyük oranda düşürür.

Elektronik Cihazları Uzakta Tutmak

Telefon veya bilgisayar gibi cihazlar mavi ışık yaydığından uyku giderici etkisi vardır. Bu yüzden uyku öncesinde telefondan uzak durmak uykunuzun daha kolay gelmesine yardımcı olabilir.

Hijyenik Yastık

Uykumuzun en önemli parçası yastıktır. Yastığımızın rahat ve işlevsel olması kadar hijyenik olması da önem taşır. Hijyenik olmayan yastık uyku problemlerine ve hatta horlamaya bile sebep olur.

Bu yüzden FOM yastıkları antibakteriyel materyallerle üretilmiştir ve bütün yastıklar kolayca çıkarılabilen kılıflara sahiptir. Yani dilediğiniz zaman yastığınızın kılıfını kolayca çıkarıp yıkayabilirsiniz.