Blog

5 Adımda Güne Enerjik ve Dinlenmiş Başlamanın Yolları

5 Adımda Güne Enerjik ve Dinlenmiş Başlamanın Yolları

Güne enerjik başlayabilen kişilerin çok şanslı olduğunu düşünenleriniz vardır. Aslında bu bir şans değil daha çok alışkanlıktır. Yani siz de hayatınıza değiştireceğiniz ufak adımlar sayesinde güne enerjik başlayabilirsiniz. Peki nasıl? Sizin için 5 adımda güne enerjik ve dinlenmiş başlamanın yollarını listeledik. Bu küçük rutin değişiklikleri hayatınıza büyük farklar yaratabilir.

1.Uyku Programı Belirleyin

Düzenli saatlerde uyuyup uyanmak bir süre sonra vücudunuzu bu rutine programlar. Yani uyku ve uyanıklık ritmini hemen hemen aynı saatlere planlarsanız sabahları daha dinlenmiş ve enerjik uyanabilirsiniz. Eğer uykuya dalmak zorsa; kafein ve alkol tüketiminden kaçının. Uykuya dalma şikâyetiniz ağrılardan kaynaklanıyorsa da kendinize en uygun ortopedik yastığı seçin. Özellikle FOM Tombik model ortopedik yastıklar konforlu bir uyku için harikadır. Sonuç olarak aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde uyanmak uyku kalitesi için çok önemlidir. Uykuya dalmak konusundaki engellerinizi aşarak belli bir uyku rutini oluşturun. Böylece güne daha enerjik ve zinde başlayabileceksiniz.

2. Alarmınızı Ertelemeyin

Alarm ertelemek birçok kişinin alışkanlığıdır. Yatakta beş dakika daha geçirmek çok cazip olsa da aslında sizi daha yorgun hissettirir. Aldığınız uykunun kalitesi azalacağından uyandığınızda daha yorgun ve hatta daha asabi hissedebilirsiniz. Bu yüzden alarmınızı hangi saatte kalkmayı düşünüyorsanız o saate ayarlamalısınız. Ayrıca alarmınızı duyabileceğiniz bir şekilde uzağa koymak da mantıklı bir yoldur. Böylece alarmı kapatmak için yatağınızdan kalkmaya mecbur olursunuz.

3. Soğuk Duş Almak

Soğuk duş almak dopaminin salgılanmasına sebep olur, dopamin de zinde uyanmamıza… Ayrıca soğuk duşun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği de birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu yüzden uyandığınızda soğuk duş rutini geliştirerek daha dinç hissedebilirsiniz.

4. Güneş Işığına Çıkın

Güneş ışığı, beyninize sabah olduğunun sinyalini vererek vücudunuzun uyanmasını sağlar. Bu yüzden sabah kalktığınızda güneş ışığına çıkmak kesinlikle daha dinç hissettirecektir ve enerjinizi arttıracaktır. Uyumadan önce perdelerinizi açık tutarak güneş doğduğunda vücudunuzun bunu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Böylece uyandığınızda güneş ışığına maruz kalacak ve daha enerjik hissedeceksiniz.

5. Sağlıklı Kahvaltı Yapın

Kahvaltı günün ilk enerjisini karşıladığımız önemli bir öğündür. Bu yüzden uyandıktan kısa bir süre sonra kahvaltı yapmak iyi bir fikirdir. Böylece kendinizi daha enerjik ve tazelenmiş hissedebilirsiniz. Tabiki sağlıksız bir kahvaltı size böyle hissettirmez. Bu yüzden sağlıklı karbonhidratlar ve yumurta gibi kaliteli proteinleri kahvaltınızda tüketmeye çalışın. Örneğin bir haşlanmış yumurta, iki dilim peynir, tam tahıllı ekmek ve domates-salatalık gibi basit bir kahvaltı güne enerjik başlamanız için yeterli olacaktır.