Blog

Gece Daha İyi Uyumak için Kanıtlanmış 17 Yöntem

Yetersiz uyku, tıpkı yetersiz beslenme gibi birçok hastalık riskini arttırır. Buna rağmen, ne yazık ki birçok kişi yetersiz uykudan mustariptir. Siz de bu sorunla mücadele ediyorsanız kaliteli uyku için ipuçları arıyor olabilirsiniz. Bu yüzden yazımızda rahat bir uyku için 17 tane ipucu listeledik. Kalitesiz uykuları hayatınızdan çıkarmak için, ipuçlarımıza göz gezdirin.

1. Güneş ışığına çıkın

Vücudumuz bir iç saate sahiptir ve bu iç saati ayarlayabildiğimiz zaman düzenli uyur, düzenli uyanabiliriz. Gün içinde gün ışığına maruz kalmak bu iç saatin dengelenmesine yardımcı olur.

2. Gece yatarken ekran ışığından uzak durun

Gündüzleri güneş ışığına maruz kalmak ne kadar iyiyse akşamları ışıktan uzak durmak da o kadar iyidir. Ekranlardaki mavi ışık uyanıklığı artırdığından geceleri ekran ışığından uzak durmak gerekir.

3. Geç saatlerde kafein tüketiminden kaçının

Kafeinin ne kadar faydası olsa da uykuyu engelleyici etkiye sahiptir. Bu yüzden, uyumadan önceki 6 saate kadar kahve tüketmelisiniz.

4. Uzun şekerlemelerden kaçının

Kısa şekerlemeler çoğu zaman faydalıdır ancak uzun şekerlemeler uyku kalitenizi düşürür ve geç uykuya dalmaya sebep olur.

5. Uyku saati belirleyin

Vücudun iç saatini düzenlemenin en iyi yolu belli uyku düzenine sahip olmaktır.

6. Melatonin takviyesi alın

Melatonin beyne rahatlama sinyalleri gönderen uyku hormonlarından biridir. Uyku sorununuzu gündelik değişimlerle çözemiyorsanız melatonin takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

7. Uyku rutini belirleyin

Uyumak zorsa sıcak bir duş almak veya kitap okumak gibi uyku rutinleri belirleyin. Böylece beyniniz bu rutinlerden sonra uyumayı alışkanlık haline getirecektir.

8.Alkol tüketimine dikkat edin

Alkol tüketimi uyku kalitesini olumsuz etkilediğinden uyku saatlerinde alkol içmek uyumanızı engelleyecektir.

9. Yatak odanızı optimize edin

Odanızın temiz, karanlık ve gürültüsüz olduğuna emin olun.

10. Sıcaklığı ayarlayın

Uyurken vücudumuz soğuduğundan sıcak bir odada uyumaya çalışmak çoğu zaman zordur. Birçok çalışma yatak odası sıcaklığı ortalama 20°C olduğunda uykuya dalmanın daha rahat olduğunu gösterdi.

11. Geç saatlerde besin tüketiminden kaçının

Geç saatlerde yemek uyku hormonlarının salınımını etkiler ve uykuya dalmanızı zorlaştırır.

12. Rahatlatıcı müzik dinleyin

Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız uykuya hazırlayan müzikleri dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

13. Uykuyu yatakta beklemeyin

Yatağa girdiğinizde 20 dakika içinde uykuya dalıyor olmanız gerekir. Eğer 20 dakika sizin için kısa bir süre ise, uykunuzun gelmesini yatağınızın dışında sakin bir etkinlik yaparak beklemelisiniz.

14. Uyku rahatsızlığınızı tespit edin

Uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da uykuya dalmayı zorlaştırır. Uzun zamandır çözemediğiniz uyku probleminizin sebebi böyle bir rahatsızlık olabilir ve doktorunuza danışmanız gerekebilir.

15. Yatmadan önce sıvı tüketimini azaltın

Doğal olarak yatarken tükettiğiniz sıvı gece uykunuzda sizi rahatsız edecektir. Uykunun bölünmemesi için sıvı alımınızı 1-2 saat öncesinde azaltın.

16. Egzersiz Yapın

Birçok araştırma, düzenli egzersizin uykusuzluk semptomlarını azalttığını gösterdi.

17. Doğru yastık seçimi

FOM ortopedik yastıklar kaliteli bir uykunun anahtarıdır. Size uygun FOM ortopedik yastığı seçerek uykusuzluk semptomlarını en aza indirebilirsiniz.