Blog

Hızlıca Uykuya Nasıl Girilir: Insomnia Hastalığını Yenmenin 12 Yolu

Hızlıca Uykuya Nasıl Girilir: Insomnia Hastalığını Yenmenin 12 Yolu

Boyun ve sırt ağrıları, stres, depresyon, ilaçlar, jet-lag… Uykuya dalmak bazen son derece zordur ve gün boyu uykusuzluk problemi yaşayabiliriz.

Hatta bazı kişiler insomnia rahatsızlığından mustariptir. Insomnia, diğer adıyla uykusuzluk; uykuya dalmayı zorlaştıran, erken uyanma ve uyku bölünmesi gibi sorunlar yaratan bir rahatsızlıktır.

Peki uykuya hızlı dalmanın yolu var mı? Uykuya dalmak zorsa ve uykusuzluk problemleriyle boğuşuyorsanız, listelediğimiz insomnia hastalığını yenmenin 12 yoluna göz atın.

1. Uyku Rutini Oluşturun

Basit ama en etkili çözümlerden biri kesinlikle bir uyku rutinine sahip olmaktır. Böylece her gün yatmadan önce tekrarladığımız rutinimiz beynimize uyku vaktinin geldiği mesajını verebilir. Sıcak bir duş veya bir çalma listesini dinlemek… Kişisel bakım tercihiniz her ne ise onu seçmekte sakınca yok. Size en uygun rutini edinin ve daha hızlı uykuya dalın.

2. Odanızı Soğuk Tutun

Vücudumuz uyku sırasında daha soğuktur. Odanızın sıcak olması vücudunuzu da sıcak tutar ve uykuya dalmak daha da zorlaşabilir. Bu yüzden oda sıcaklığını en fazla 20 derece olacak şekilde ayarlamak iyi bir fikirdir.

3. Şekerleme Yapmayın

2 saatten fazla veya akşam saatlerinde yapılan şekerlemeler uyku kalitenizi düşürür ve uykuya dalma süresini geciktirir.

4. Ortopedik Yastık Edinin

Uykuya dalmakta sorun yaşamanıza sebep olan başka bir etken boyun ağrıları ve omurga eğrilikleri olabilir. Bunun için en iyi çözüm kesinlikle bir ortopedik yastığa sahip olmaktır. Böylece boyun ağrılarınızı azaltabilir ve daha hızlı uykuya dalabilirsiniz.

5. Kafein Tüketim Saatinize Dikkat Edin

Kahve hepimizin sevdiği bir uyandırma aracıdır ancak kesinlikle uykuya dalmanın en büyük engelleyicilerindendir. Yine de endişelenmenize gerek yok, kahve tüketmeyi kesmenize gerek yok. Sadece son fincanı uyumadan 6 saat önce içmeniz yeterli olacaktır.

6. Ayaklarınızı Sıcak Tutun

Ayaklarımız üşüdüğünde kan damarlarımız daralır ve bu da beyne uyanık kalma sinyali gönderir. Uyurken ayaklarınızın sıcak olduğuna emin olun.

7. Saate Bakmayın

Insomnia hastalığından muzdarip biriyseniz muhtemelen gece yarısında uyanmak sık yaşadığınız bir durumdur. Böyle zamanlarda saate bakmak tekrar uyuma stresinizi arttıracağından odanızdaki saatleri çıkarmak etkili bir fikirdir.

8. Güneşe Çıkın

Gün içinde güneş ışığında vakit geçirip yatma vaktinizde tamamen karanlık bir odada vakit geçirmek biyolojik uyku saatinizi ayarlamanıza yardımcı olur.

9. Rahatlatıcı Sesler Açın

Rahatlatıcı seslerin uykuya dalma hızını arttırdığını gösteren birçok çalışma var. Siz de yağmur sesi, enstrümantal bir müzik veya rehberli meditasyon eşliğinde uykuya dalmayı deneyebilirsiniz.

10. Sıcak Duş Alın

Yatmadan önce sıcak bir duş hem iyi bir uyku rutinidir hem de vücudunuzun sıcaklık iyileştirmesine oldukça yararlıdır.

11. Ekranları Kapatın

Telefonların yaydığı mavi ışık uykuyu engellediği için uyurken cihazınızı kapatmak işe yarayabilir.

12. Yürüyüşe Çıkın

Stresli bir günse ve uykuya dalmak zorsa yürüyüşe çıkmak iyi bir fikirdir. Evinizden uzaklaşırsınız ve böylece stresinizi sıfırlayabilirsiniz.